Zelené budovy - LEED


leed

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), který byl založen v roce 1994, je vícekriteriální systém hodnocení pro klasifikaci budov a také nejlepší nástroj pro podporu trvale udržitelného designu a výstavby. Byl zaveden americkou neziskovou organizací USGBC (U.S. Green Building Council), která byla založena v roce 1993 a v současné době zahrnuje členy z každého odvětví realitního trhu tzn. jak developery, tak například i vládní agentury.

Hlavním cílem USGBC je podpořit nový udržitelný způsob navrhování, výstavby, správy a provozu budov tak, aby byl jejich dopad na životní prostředí minimální. Lze říci, že takový způsob ekologického rozvoje je hlavní směr dnešních stavebních praktik.

I přesto, že je tento systém nejlépe známý pro certifikaci kancelářských budov, lze stejná kritéria uplatnit i pro jiné typy konstrukcí, jako například nové stavby (LEED pro novou výstavbu), interiérů (LEED pro komerční interiéry), školy (LEED pro školy), nemocnice (LEED pro zdravotnictví) nebo domovy (LEED pro domovy).

Certifikovaná budova nebo development může dosáhnout 100 plus 10 bonusových bodů pro inovativní přístup.

V závislosti na tom, kolik bodů daný projekt/budova získala, je můžeme rozdělit do čtyř různých úrovní certifikace:

  • 40-49 bodů - certifikovaná budova,
  • 50-59 bodů - stříbrný stupeň,
  • 60-69 bodů - zlatý stupeň,
  • 80 a více bodů - platinový stupeň.

Systémy hodnocení U.S. LEED a britský BREEAM jsou dvě nejdůležitější certifikace pro zelené budovy, ale ve skutečnosti existuje mnoho dalších systémů hodnocení pro posouzení souladu se zásadami udržitelného rozvoje. Výběr a použití vhodného systému je důležitým prvkem při designu a výstavbě. Budova s certifikátem má prestiž, a to nejen na národní scéně, ale i té mezinárodní.